Atropina

Alkaloid ten występuje w niektórych gatunkach roślin z rodziny Solanaceae, np. w pokrzyku wilczej jagodzie (Atropa belladonna), bieluniu dziędzierzawie (Datura stramonium) czy w lulku czarnym (Hyoscy-amus niger).
Jest silną trucizną, dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego oraz przenika przez barierę krew-mózg. Porażając parasympatyczny układ nerwowy, powoduje rozkurcz dróg moczowych, żółciowych, oskrzeli oraz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, hamuje odruch wymiotny, zmniejsza aktywności gruczołów trawiennych, redukuje wydzielanie śluzu w oskrzelach, rozszerza źrenice, przyspiesza akcję serca (dodatni efekt chrono- i #dromotropowy).
W medycynie atropina stosowana jest w leczeniu astmy oskrzelowej, zwalczaniu skurczów przewodu pokarmowego, występujących, np. przy chorobie wrzodowej, kolce jelitowej oraz skurczów układu moczowego obecnych np. podczas kolki nerkowej. Ponadto znalazła zastosowanie w zwalczaniu objawów choroby lokomocyjnej, dzięki działaniu przeciwwymiotnemu. W okulistyce atropina powoduje rozluźnienie mięśni okrężnych oka. Znajduje to zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych naczyniówki i tęczówki. Jest również aplikowana pacjentom po operacjach okulistycznych, w celu uniknięcia zrośnięcia tęczówki z soczewką, a także wykorzystywana w diagnostyce, w celu długotrwałego rozszerzenia źrenic.
#Atropina stosowana jest ponadto przy bradykardii, w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. Do 2010 r. atropina stosowana była w reanimacji oddechowo-krążeniowej (w asystolii, blokach serca, rozkojarzeniu elektromechanicznym), jednak według najnowszych wytycznych przy zatrzymaniu krążenia nie jest ona zalecana. W lecznictwie atropina stosowana jest zazwyczaj w postaci siarczanu atropiny.
Kokaina
Efedryna
Nikotyna
Kofeina
Teofilina
Alkaloidy opium
Morfina
Kodeina
Papaweryna
Tetrandyna
Berberyna
Stachydryna